Ήττα στην πρεμιέρα με 1-3

Την παρθενική της εμφάνιση στα «μεγάλα σαλόνια» της Volley League «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ» πραγματοποίησε εχθές η ανδρική μας ομάδα κάνοντας αληθινό το όνειρο των φιλάθλων της. Μια πρεμιέρα που δυστυχώς δεν συνοδεύτηκε από την νίκη παρ’όλο που οι παίκτες του Γ. Λάιου κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-21.

Με πάθος καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα, με αρκετά διαστήματα καλού volley αλλά και πολλά λάθη, που τελικά χάρισαν την νίκη στην ομάδα του Παναθηναϊκού, εμφανίστηκαν οι παίκτες του Γ. Λάιου στο κλειστό γυμναστήριο Λουτρακίου «Γ. Γαλανόπουλος», το οποίο όπως φαίνεται θα αποτελέσει την έδρα για την ομάδα της Κυζίκου.

H Kύζικος μπήκε δυνατά στον αγώνα και από την αρχή, πήρε προβάδισμα 5 πόντων το οποίο και διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ το οποίο και κατέκτησε. Από το 2ο σετ οι πράσινοι ισορρόπησαν τον αγώνα και ύστερα από «μάχη» με αρκετές αλλαγές στο προβάδισμα, οι πράσινοι με καλές άμυνες και δύο σημαντικά λάθη των γηπεδούχων γύρισαν το σκορ και πήραν το σετ με 25-23 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο σκορ σχεδόν από την αρχή με +3 το οποίο και κατέκτησε παρά τις αλλαγές των ακραίων που έκανε ο Γιάννης Λάιος. Μεγάλη μάχη με εναλλαγές στο σκορ είχαμε στο 4ο σετ όπου ο Γ. Λάιος έβαλε τον Tomilin διαγώνιο και πέρασε τον Σαρικεΐσογλου ακραίο μαζί με τον Shonari. Στο κρίσιμο 23-23 μια επίθεση από τον Μπέλο και ένα άουτ του Gulak τελείωσαν τον αγώνα σε ένα πραγματικό θρίλερ.